Menu Zavrieť

Aj Robert Fico udelil zázračnému doktorovi Kostkovi tisícky eur

Ako sa darí jednému lekárovi v obchode so štátom – s poisťovňou, miestnou štátnou správou, eurofondami, ale aj s úradom premiéra. 

Poslanec Siete Miroslav Beblavý dnes poukázal na zázračný biznis lekára Pavla Kostku, ktorý sa najmä vďaka zmluvám so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou  od roku 2012 stal mega-úspešným podnikateľom. Na webe hodnotenia lekárov pritom má skôr záporné hodnotenia, viacerí upozorňujú na jeho chýbajúcu odbornosť. Poisťovňa naopak tvrdí, že Kostku pôvodne zazmluvnili ešte za Radičovej vlády v roku 2011 a že s narastajúcim počtom klientov prirodzene dostávajú aj zmluvy na vyššie objemy.

Pozreli sme sa teda na podnikanie Kostku bližšie, a práve košér sa to nezdá ani nám.

(Upozornenie: Šéfkou správnej rady Transparency je Beblavého manželka Emília. V žiadnom kontakte s ňou ani s poslancom Siete sme však pri príprave tohto článku neboli a vychádzali sme čisto zo skúmania verejných dát).

Keď sa darí, tak sa darí

Hlavnou časťou Kostkovho biznisu je jeho firma CPKSB. Nárast jej tržieb a ziskov je naozaj raketový.

CPKSB s.r.o.
Zdroj: finstat.sk

Kostkova firma sa zo šiestich zamestnancov v jednej prevádzke v Spišskej Belej v roku 2012 dostala za dva roky na 180 ľudí v šiestich prevádzkach po Slovensku. To určite stojí za preverenie.

Napriek lukratívnym zmluvám so VšZP získal Kostka na deviatich nových zamestnancov ešte aj podporu z eurofondov. Od úradu práce v Kežmarku dostal v roku 2013 dve dotácie spolu za 33 tisíc eur na vytvorenie šiestich pracovných miest: 3 masérov, jedného fyzioterapeuta a dve administratívne posily.

Výskum – budúcnosť Slovenska

Ale ani to nie sú všetky peniaze od štátu. V júni 2013 vyhral tender na výskumné služby „v oblasti vertebrogénnych indikácií” z operačného programu Výskum a Vývoj pod ministerstvom školstva. Suma? 563 tisíc eur. Počet uchádzačov? Jeden jediný, Kostka. Tender vypisovala súkromná bratislavská sročka Glaston, ktorá bola priamym príjemcom výskumného grantu. Glaston sídli v Hoteli Bratislava na Seberíniho 9. Presne tam, kdeKostkova bratislavská pobočka.

Ani takto dobre rozbehnutý biznis však zázračnému lekárovi nestačil. Vo februári jeho spolupodnikateľka a finančná manažérka kliník Slavka Kostková založila neziskovku Výskum Thomasa Alva Edisona, so sídlom v Spišskej Belej, na adrese firmy CPKSB (inak nemá webstránku ani žiadny kontakt na seba).

Aj krízová rezerva predsedu vlády sa hodí

A tu prichádza doteraz posledná podpora štátu: neziskovka získala v marci minulého roka 20 tisíc eur z rezervy samotného premiéra Roberta Fica “na modernizáciu pracoviska, nákup technického vybavenia a zdravotných pomôcok.”

Podľa zmluvy zverejnenej 2.júna 2015 malo ísť 9 tisíc na nákup lasera, 8 tisíc na ultrazvuk a zvyšok na jedno lôžko a valec.  Účelom nákupu malo byť “presnejšie sledovanie zmien pri bolestivom syndróme.” Do 12. júna musel Úrad vlády Kostkovi peniaze poslať (či sa tak naozaj stalo, verejné dokumenty neukazujú).

Kostkovcov však zakrátko nezisková činnosť omrzela. Len mesiac a pol po podpise zmluvy s premiérom to neziskovka zabalila – od polovice júla minulého roku je už v likvidácii.

register neziskovych organizacii -Vyskum T.A.Edisona / otvorenezmluvy.sk

Klinky Kostkovcov však fungujú ďalej – podľa poisťovne majú na tento rok zazmluvnený objem služieb cez tri milióny eur.

Koľkým lekárom či sestrám sa na Slovensku v podnikaní TAKTO darí?

Spisujeme podnet na Najvyšší kontrolný úrad, nech biznis úspech lekára Kostku preveria.

 

Gabriel Šípoš

Ak Vás netransparentnosť v zdravotníctve štve, podporte prácu Transparency aj finančne. Radi by sme sa ochrane našich peňazí venovali v čo najväčšom počte aj naďalej. Ďakujeme!

podporte_tlacidlo