Menu Zavrieť

Cétečko je u nás istý a veľmi výhodný biznis

Všeobecná zdravotná poisťovňa ročne zo zdravotného poistenia svojich poistencov na magnetickú rezonanciu vynaloží 30 miliónov eur, za CT vyšetrenia rozdelí 50 miliónov eur.

 Ceny CT MR graf

Podnikať s cétečkami a magnetickou rezonanciou (MR) sa mimoriadne oplatí. Najväčší vplyv na biznis má Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), ktorá spadá pod ministerstvo zdravotníctva Viliama Čisláka.

Kto benefituje z výhodných podmienok, nie je vždy jasné. Skupinu firiem, ktoré robia takmer polovicu vyšetrení magnetickou rezonanciou pre VšZP, väčšinovo vlastní spoločnosť Pro Diagnostic Group. Tú cez schránky na Cypre spoluvlastnia neznámi ľudia.

Video: Od spodnej bielizne k CT-čkám: Miliónový biznis vedie do Košíc (Autor: Martina Pažitková)

Firme sa darí, dosvedčuje to aj fakt, že v roku 2013 valné zhromaždenie vyplatilo predsedovi dozornej rady Robertovi Bartekovi odmenu 400-tisíc eur.

Historické nastavenie

CT a MR vyšetrenia patria k ziskovým zdravotníckym výkonom. Iné druhy starostlivosti sú stratové, príkladom je intenzívna starostlivosť, ktorú robia len nemocnice.

Ak má nemocnica vlastné cétečko či magnetickú rezonanciu, zo zisku môže podporovať iné, menej ziskové oddelenia. Ak CT a MR vyšetrenia robí špecializovaný súkromník, ktorý neposkytuje iné služby, zisk mu zostáva.

Ide o historické nastavenie, povedala bývalá ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská denníku SME v marci 2013.

„Otázka je, prečo je nastavená cenotvorba tak, aby niektoré pracoviská boli ziskové a iné nie. Treba zmeniť cenotvorbu a na tom sa pracuje.“

CT firmy v Trenčíne
Foto N – Tomáš Benedikovič

 

Ceny za magnetickú rezonanciu a CT vyšetrenia skutočne poklesli. Za posledné dva roky ceny väčšiny MR výkonov klesli o približne desatinu. Ziskovosť biznisu nových súkromníkov aj tak láka. Za rovnaké obdobie pribudli štyria.

V súkromných rukách je tak 31 z 39 zdravotníckych zariadení, v ktorých na magnetickú rezonanciu môžu ísť poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne. K najnovším firmám patria trenčianska Alfamedia a lučenecký Alfamedic. Alfamedia má zmluvu od januára 2014, Alfamedic od februára 2015.

Tržby v CT a MR biznise závisia od toho, aký objem vyšetrení poisťovne preplatia firmám či nemocniciam. Najväčším poskytovateľom MR služieb je súkromný Dr. Magnet v Bratislave.

VšZP podľa zverejnených zmlúv firme ročne preplatí vyšetrenia za viac ako štyri milióny eur. Univerzitnej nemocnici Bratislava, ktorá je najväčšia na Slovensku, pritom Všeobecná preplatí iba 720-tisíc eur, menej ako pätinu.

 VlastníctvoCT

Väčšinovým vlastníkom Dr. Magnet je spoločnosť Pro Diagnostic Group, ktorá spoluvlastní MR pracoviská aj v ďalších šiestich mestách. V piatich pracoviskách spoluvlastní Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov. Tržby pracovísk patriacich Pro Diagnostic Group sa v roku 2013 vyšplhali na 17 miliónov eur.

Darilo sa im aj za predchádzajúcich vlád. V rokoch 2009 – 2013 zinkasovali 54 miliónov eur. Ich zisk v tomto období dosiahol takmer 15 miliónov eur. Zisk skupiny firiem teda predstavuje takmer tretinu z tržieb.

Možnosť tvoriť zisk zdravotnícke zariadenia motivuje efektívne hospodáriť s peniazmi zo zdravotného poistenia. Ak však firma či nemocnica zisk neinvestuje späť do zariadenia, peniaze z poistenia sa nepoužijú na liečenie pacientov, ale vytečú zo systému.

Dušan Zachar, analytik inštitútu INEKO, považuje maržu Pro Diagnostic Group za výnimočnú. „Namieste je otázka, či nie je náhodou zneužívané postavenie tak diagnostických služieb, ako aj nákupcov týchto služieb, teda poisťovní.“

CT firmy v Trenčíne
Foto N – Tomáš Benedikovič

Z krajín V4 platíme najviac

Tržby v rádiodiagnostike závisia aj od toho, koľko poisťovne platia za jedno vyšetrenie. V porovnaní s okolitými krajinami je to u nás výrazne viac.

Zatiaľ čo slovenský poskytovateľ dostane od Všeobecnej zdravotnej poisťovne za MR sken hlavy 160 eur, české pracovisko dostane od najväčšej poisťovne VZP približne 120 eur, maďarské iba okolo 50 eur. Za CT sken hlavy dostane slovenské zariadenie približne 80 eur, poľské polovicu, Česi a Maďari platia ešte menej.

VšZP ročne zo zdravotného poistenia svojich poistencov na magnetickú rezonanciu vynaloží 30 miliónov eur, za CT vyšetrenia rozdelí 50 miliónov eur.

Ak by podobné cenové rozdiely platili pri všetkých druhoch CT a MR vyšetrení, pri českých cenách by Všeobecná zdravotná poisťovňa zaplatila MR pracoviskám viac než o pätinu menej. Ročne by to znamenalo náklady nižšie o takmer 7 miliónov eur.

Na CT vyšetrenia by poisťovňa mohla vynaložiť o viac ako tridsať miliónov menej, iba o niečo viac než tretinu súčasných nákladov.

Ak poisťovňa usporí, peniaze môže použiť na skvalitňovanie zdravotnej starostlivosti. Navýšiť môže platby za podfinancované výkony, za 37 miliónov by mohli nemocnice nakúpiť 70 nových cétečiek alebo by mohli vzrásť mesačné platy sestier o 70 eur.

Znižovanie cien Všeobecná zdravotná prisľúbila. Firmám poskytujúcim CT a MR vyšetrenia od začiaktu roka ponúka zmluvy do decembra 2018.  Doposiaľ bolo štandardom predlžovanie zmlúv po niekoľkých mesiacoch.

Aby firmy získali štvorročnú zmluvu, musia sa zaviazať, že od januára 2017 znížia ceny. Podľa zmlúv však VšZP ráta zo znížením cien iba o štyri percentá. Oproti predchádzajúcim dvom rokom tak ceny budú klesať o polovicu pomalšie.

Zuzana Dančíková

Ak chcete takéto analýzy vidieť častejšie, podporte prácu Transparency aj finančne. Ďakujeme!

darujte2

Tabuľku s cenovými porovnaniami nájdete tu.