Menu Zavrieť

Lekári prestali spolupracovať s farmabiznisom. Naozaj?

Ak predpíšete naše lieky, my si to zistíme v okolitých lekárňach a vy dostanete peniaze. Za lekármi takto chodia predstavitelia niektorých farmaceutických spoločností a ponúkajú, rozpráva mi postarší doktor z bratislavskej nemocnice. Oslovili aj jeho. Hovorí, že nepredpíše a ja mu verím.

Menej som verila lekárovi, ktorý ma pred niekoľkými rokmi opakovane liečil predpisom antibiotík bez dôsledného vyšetrenia. Pri štvrtých antibiotikách napriek neprítomnosti ťažkostí nástojil, že ak sa nebudem liečiť okamžite, zdravotné problémy budem mať do konca života. Po zmene lekára sa ukázalo, že som zdravá. Dnes už zasa dôverujem všetkým svojim lekárom. Ale, hovorím si, o ich vzťahoch s farmaceutickými firmami by som mala vedieť viac. Mnohí lekári totiž spolupracujú so zdravotníckymi firmami, čo môže mať významný vplyv na liečbu, ktorú volia pre svojich pacientov.

Spolupráca zdravotníkov a firiem, ktoré vyrábajú a distribuujú lieky alebo zdravotnícke pomôcky je bežnou a spravidla veľmi prospešnou aktivitou. Zdravotníci firmám pomáhajú s výskumom, firmy zdravotníkov podporujú vo vzdelávaní. Pacienti dostanú lepšie lieky a kvalifikovanejších zdravotníkov.

Lekári ale aj v dôsledku legitímnej spolupráce môžu byť náchylní predpisovať pacientovi lieky konkrétnej firmy, lekárnik môže byť v pokušení odporúčať konkrétny liek. Môže sa stať, že lekár či lekárnik pacientovi neponúkne najvýhodnejšiu a najlepšiu možnú liečbu. Nehovoriac o priamych úplatkoch za predpisovanie či odporúčanie liekov. (Ak máte skúsenosti s úplatkami v zdravotníctve, dajte nám dáte vedieť na www.stopuplatkom.sk!)

Konflikty záujmov, kedy sú zdravotníci motivovaní uprednostniť svoj záujem pred záujmom pacienta, priznávajú niektorí naši lekári, vedia o nich naši zákonodarcovia. Preto by som podľa zákonov platných na Slovensku mala na internete nájsť informácie o vedľajších príjmoch mojich lekárov. Informovať o nich majú zdravotníci i firmy. Nenájdem však nič.

Na systém doplácajú poctiví

Informácie, ktoré mám ako pacientka k dispozícii dnes, sú prakticky nepoužiteľné. Sú roztrúsené na stránkach rôznych štátnych inštitúcií v tisíckach samostatných dokumentov (tu, tu, tu alebo tu), ktoré nie som schopná preskúmať. Chýbajú dáta o tisíckach zdravotníkov, ktorí o svojich povinnostiach nevedia, alebo ich ignorujú. Na súčasný systém doplácajú firmy a zdravotníci, ktorí o vzájomných vzťahoch informujú. Priznaním spolupráce paradoxne môžu vzbudzovať dojem, že sú menej poctiví ako tí, ktorí o nej mlčia.

Aby mali pacienti lepšiu kontrolu nad svojou liečbou, potrebujú lepšie informácie o vzťahoch zdravotníkov a zdravotníckych spoločností. Ministerstvo zdravotníctva sľúbilo sprísniť dohľad nad lekármi v januári tohto roku. Po našom naliehaní nás v septembri požiadalo o vypracovanie návrhu legislatívnych zmien, ktoré by do vzťahov lekárov a zdravotníckych spoločností vniesli viac svetla. Návrhy sú na stole:

1.       Pohov dentálnym hygienikom a sanitárom

Podľa zákona dnes majú svoje vedľajšie príjmy hlásiť všetci zdravotníci: lekári a lekárnici ale aj sestry, laboranti, dentálni hygienici, sanitári a ďalší, celkom je ich niekoľko desiatok tisíc. S výnimkou lekárov a lekárnikov ale majú malý vplyv na to, aké lieky a pomôcky budeme používať.  Paradoxne, spoločnosti dnes výdavky na jednotlivých zdravotníkov hlásiť nemusia, zato úplne zbytočne zverejňujú svoje celkové náklady na reklamu alebo číslo s koľkými lekármi sa mesačne stretli ich zástupcovia. Dozviem sa tak, že zástupca firmy XY sa v novembri stretol s 25 lekármi, nie však kto poslal môjho lekára na kongres do Dubaja.

Dajme vydýchnuť sanitárom a dentálnym hygienikom ale aj firmám od nezmyselného hlásenia návštev svojich zástupcov v ordináciách. Pacienti by mali mať k dispozícii informácie o príjmoch lekárov a lekárnikov, ktorí majú najväčší vplyv na ich lieky a zdravotnícke pomôcky. Vzťahy medzi lekármi, lekárnikmi a firmami by mali zverejňovať aj zdravotnícke spoločnosti, iba tak ich bude možné kontrolovať.

2.       Koniec pdf-iek!

Ministerstvo by tiež malo presadiť lepšiu dostupnosť údajov. Na štátnych stránkach dnes nájdete aj takéto informácie o chirurgickom seminári organizovanom firmou Baxter. Kto rozlúšti svojho lekára, získava môj obdiv:

Údaje sú často neúplné a v zlej kvalite. Ako pacientka sa z nich väčšinou nedozviem akému konfliktu záujmov môže môj lekár či lekárnik čeliť: nie je jasné s kým lekári spolupracovali, koľko to firmy stálo, o aké lieky sa jednalo. Hlásenia tiež zbytočne zaťažujú úrady. Tie dostávajú od zdravotníkov a firiem tisícky pdf či xls dokumentov, ktoré musia jednotlivo zverejňovať na internete.

V Transparency sme v máji spustili portál Transparentní lekári, ktorý umožňuje jednoduché vyhľadávanie vo finančných vzťahoch zdravotníkov a firiem. Jeho tvorba nás stála tisíc eur. Webstránku sme práve aktualizovali, od včera ponúka prehľad o 1780 lekárov, ktorí sa od decembra 2011 po október 2013 s firmami vzdelávali doma a v zahraničí, konzultovali či robili výskum. Po novom cez portál tiež jednoducho vyhľadáte lieky, ktoré konkrétna firma vyrába.

Podobná webstránka vytvorená štátom by mohla slúžiť aj priamo na zber údajov. Elektronicky zbierané informácie budú úplnejšie, dostupnejšie, analyzovateľné  a automaticky publikované, čo odbremení úradníkov.

3.       Pravidlá bez dohľadu nemajú zmysel

Ak však ministerstvo zmeny myslí vážne, musí zaručiť dodržiavanie pravidiel. Na Slovensku je viac ako dvadsaťtisíc lekárov a tisícky lekárnikov. Svoje príjmy však hlási iba hŕstka z nich. Za júl, august a september 2013 nahlásilo svoje príjmy dokopy 106 ľudí. Z nich iba 8 lekárov. Siedmi boli na kongrese či seminári. Klobúk dolu pred doktorom Magulom z Nitry, ôsmym z nich, ktorý pravidelne hlási i nulové príjmy.

Ľudia z farmabiznisu pritom odhadujú, že vedľajšie príjmy majú tisícky zdravotníkov. Svoju ohlasovaciu povinnosť ignorujú, o povinnostiach nevedia, alebo tvrdia, že sa ich netýkajú. Znižuje sa tiež celková suma nahlásených príjmov. V prvom štvrťroku 2012 zdravotníci nahlásili takmer 85 tisíc eur. V treťom štvrťroku priznali už len niečo vyše 3 tisíc eur, v druhom štvrťroku 2013 dokonca necelých 2 tisíc eur. Na tých, ktorí svoje povinnosti nedodržiavajú, nikto nedohliada a nehrozia im žiadne sankcie.

Ministerka zdravotníctva by mala presadiť sankcie pre lekárov, lekárnikov a firmy, ktorí porušujú pravidlá. Tie však budú mať zmysel iba ako zároveň ustanoví orgán, ktorý bude zodpovedný za dohľad nad dodržiavaním zákona, udeľovanie sankcií a ich vynucovanie. Ponúka sa napríklad Daňový úrad, ktorý má z daňových priznaní už dnes k dispozícii informácie o vedľajších príjmoch lekárnikov.

Čo znamená transparentnosť pre ministerstvo zdravotníctva

V Transparency sme Ministerstvu zdravotníctva ponúkali využívanie portálu Transparentní lekári. Ministerstvo odmietlo, dar od neziskovej organizácie nevedia spracovať. Tvrdia, že tisícku na vlastný portál nenájdu. Napriek tomu, že sprehľadniť vzťahy zdravotníkov a firiem sľúbili v programovom vyhlásení vlády, na rozdiel od takého zoštátňovania zdravotných poisťovní.

Viac informácií znamená, že ako pacientka budem mať väčšiu kontrolu nad mojou liečbou.  Budem vedieť, s kým môj lekár či lekárnik spolupracuje a na čie náklady sa vzdeláva. Zostáva na ministerke zdravotníctva, aby dostála svojmu sľubu a viac transparentnosti presadila v parlamente.

 

Ak sa Vám článok páčil a radi by ste sa zapojili do boja proti korupcii,  zvážte prosím svoju podporu pre Transparency.

Tento článok vznikol v rámci projektu Monitoring transparentnosti v sektore zdravotníctva.