Menu Zavrieť

My sme SLOVAN a my sme na CYPRE doma!!!

„Začína sa nová éra tohto klubu,“ vyhlásil v roku 2012 majiteľ a prezident hokejového Slovana Juraj Široký pri vstupe klubu do KHL.  No podobne ako pri Váhostave aj tu sa zjavne prerátal. Už po troch sezónach má klub problémy finančne ustáť ruskú ligu. V dvoch z troch sezón HC Slovan nevládal platiť načas hráčom odmeny, a ešte stále im niekoľko mesačných výplat dlhuje.

S Váhostavom spája HC Slovan aj komplikovaná štruktúra vlastníctva so schránkami a tieňovými právnikmi na Cypre, Novom Zélande a Kostarike. Podľa obchodného registrasú štatutármi klubu Juraj Široký, jeho syn, a generálny manažér Maroš Krajči, no štruktúru vlastníkov pri akciovkách register neuvádza.Klub nám poskytol prvú úroveň majiteľov, no zvyšok sme pomocou databázy Bisnode ako aj priameho pátrania v zahraničných obchodných registroch rozplietli sami.

Vlastnicka struktura HC Slovan

Dve tretiny Slovana vlastnia rovnaké slovenské akciovky ako Váhostav, kde sa vlastníctvo ukrýva cez firmy a právnikov s adresami v takých hokejových veľmociach ako sú Cyprus, Nový Zéland a Kostarika. Necelá tretina akcií je v rukách cyperskej Arebin Holdings, ktorá je následne vlastnená ďalšou cyperskou schránkou Prontoservus a tá zase dvoma cyperskými právnikmi (jeden z nich, Polakis Sarris, za Arebin preberá poštu a podľa SME sa mal zúčastniťaj tunelovania Harvardských kupónových fondov, ktoré Juraj Široký v 90.rokoch spoluriadil).

Podobne ako pri Váhostave, Plastike či Chemolaku teda nie je jasné, komu všetkému prúdia v konečnom momente zisky z podnikania HC Slovan. Čísla za minulý rok ešte prístupné nie sú, ale v rokoch 2012 a 2013 klub zarobil takmer 3 milióny eur (a zaplatil daň z príjmu vo výške 15 eur).

Tak či tak, kľúčový vlastník je jasný –prezident klubu Juraj Široký. Výkonným viceprezidentom je jeho syn. Finančná riaditeľka klubu je Eva Chudícová sedí v dozorných radách so Širokým aj v matkách Váhostavu či Plastiky akciovkách Finasist a Druhá strategická. No kto všetko je na Slovan napojený známe nie je – a kto kreslil takúto vlastnícku štruktúru zrejme schválne plánoval, aby to ani jasné nebolo.

S kým to podnikajú naše štátne firmy?

Kompletné vlastníctvo Slovana je zaujímavé poznať z dvoch dôvodov. Po prvé,  je to v zahraničí najznámejší slovenský hokejový klub s veľkou tradíciou, ktorého úspechy či prehry sa v dobrom aj v zlom spájajú s menom Slovenska.  Pochybná vlastníctva štruktúra vrhá tieň aj na našu krajinu. Po druhé, Slovan štedro sponzorujú slovenské štátne firmy.  Len od vstupu Slovana do KHL dostal klub od TIPOSu, Transpetrolu či Slovenskej pošty cez reklamné služby či predaj skyboxov minimálne1,5 milióna eur.

Presnú výšku zistiť nevieme, lebo napríklad štátne firmy nezverejňujú všetky zmluvy. V tejto sezóne Slovan podporil štátny TIPOS ako jeden z dvoch diamantových partnerov, Slovenská Pošta a Transpetrol ako dvaja zo siedmich zlatých partnerov, a k tomu aj dnes plne štátny SPP a bratislavské letisko ako strieborní partneri.

Partneri HC Slovan
(Zdroj: www.hcslovan.sk)

Mimochodom, prvé dva roky bol medzi hlavnými partnermi Slovana aj Váhostav a medzi reklamnými partnermi bol okrem Chemolaku aj Falck, o ktorom sa dnes dôvodne špekuluje, že patrí do skupiny Širokého firiem.

Štát má na Slovan dosah

Jednoducho nemôžeme rokovať a komunikovať s nejakou firmou, o ktorej ničnevieme. Však štát nebude platiť schránkovej firme niekde nejaké peniaze,” povedal minulý november Robert Fico v náhlej vášni boja proti schránkovým firmám. Odvtedy jeho vláda pripravila zákon, ktorý sa zameriava čisto na verejné obstarávanie, a navyše aj tam schránkam nezabráni vyhrávať tendre.

Premiérovi treba uznať, že taký zákon vôbec nie je ľahké napísať, lebo aj napríklad taký Cyprus je členom EÚ a jeho firmy sa nedajú len tak zo súťaží o štátne zákazky blokovať. Ale ak sa dá niečo veľmi ľahko riešiť, tak sú to práve sponzorské a reklamné zmluvy štátnych firiem. Ak vláda naozaj schránkové firmy nemá rada a Robert Fico si stojí za svojím slovom, nie je najmenší problém to aj ukázať cez svoje stopercentné štátne firmy ako Tipos, Transpetrol či SPP. Stačí ich požiadať, aby s nikým neuzatvárali akékoľvek zmluvy, pokiaľ druhá strana nepreukáže transparentnú vlastnícku štruktúru.

Vedenie Slovana podľa svojich slov práve rokuje o tom, koľko peňazí dokáže zohnať a v ktorej lige nakoniec skončí. Je teda vysoko pravdepodobné, že má prísľuby aj od štátnych firiem, ktoré ho doteraz držali nad vodou. Je najvyšší čas manažérom štátnych firiem pripomenúť, že podporu klubu by mali podmieniť  jednoduchou a prehľadnou vlastníckou štruktúrou.

Gabriel Šípoš, Martin Turček

Radi by sme odkryli pozadie ďalších firiem slovenských oligarchov, no potrebujeme Vašu pomoc. Len dokumenty k jednej cyperskej schránkovej firmestoja70 eur. Pomôžte nám aspoň malým darom. Ďakujeme.

darujte2