Niektoré trnavské mestské firmy kašlú na infozákon
23.4.2014 07:05
akt. 05.02.2019 01:19

Niektoré trnavské mestské firmy kašlú na infozákon

Uložiť článok
Trnavské mestské firmy odmietajú zverejňovať informácie ohľadom svojho bežného fungovania. Spoločnosti, ktoré vlastní mesto, či už úplne alebo čiastočne, jednoducho neposkytujú všetky údaje na základe infozákona. Vedenie týchto firiem sa bráni takzvanými limitujúcimi pravidlami v zákone.

Názor Jána Hrčku: Miliónový podvod na magistráte? >>

Platy manažérov neznáme

Aj tieto závery vyplývajú z prieskumu Transparency International Slovenko (TIS), ktorý hodnotil prístup štátnych a samosprávnych podnikov k zverejňovaniu informácií. Okrem skúmania zmlúv sa analytici TIS zamerali aj na ďalšie zisťovania, ako napríklad na platy manažérov alebo ich životopisy. Aj tieto fakty nechceli uviesť firmy vlastnené mestom Trnava.

Ide o podnik zabezpečujúci zvoz a likvidáciu odpadu A. S. A. Trnava, správcu bytov a budov TT-Komfort a spoločnosť zabezpečujúcu výpočtovú techniku TT-IT. Vedenie mesta sa k tejto veci nechcelo bližšie vyjadriť. „Organizácie A.S.A. a TT-komfort zverejňujú všetko, čo sú povinné na základe zákona zverejňovať. Ide o súkromné spoločnosti s 50 percentnou účasťou mesta,“ odkázala Jana Gmitterová z tlačového oddelenia.

Rovnaké argumenty

Ako však pripomenul analytik TIS Samuel Spáč, s firmou TT-IT mali problémy aj v minulosti. Vtedy nedostali od nej faktúry za nákup tonerov, keď zisťovali obstarávania tohto tovaru vo vybraných mestách.

Vzájomným porovnávaním zmlúv došlo TIS k záverom, že cenové rozdiely dosiahli až 100 percent v jednotlivých mestách. Vtedy sa firma odvolávala na tú časť infozákona, ktorá umožňuje zužovať prístup k informáciám.

Rovnakú argumentáciu použila firma aj teraz. „Tieto zákonom limitované pravidlá považujeme v praxi za racionálne, pretože sprístupňovanie všetkých účtovných dokladov pre verejnosť by znamenalo takú konkurenčnú nevýhodu, ktorá by mala za následok úplnú likvidáciu podnikateľskej činnosti našej obchodnej činnosti, za účelom ktorej bola založená ako spoločnosť s ručením obmedzeným,“ uvádza TT-IT vo svojom stanovisku, ktoré nám zaslala.

TIS poukázala aj na fakt, že v Trnave dlhodobo pôsobia primátori za KDH, ktoré je vyššej transparentnosti na celoštátnej úrovni naklonené, pričom v tomto prípade na regionálnej úrovni to nie je tak zrejmé.

Najhorší sú teplári

TIS takisto analyzovala zverejňovanie zmlúv vo veľkých štátnych podnikoch. Z výsledkov vyplýva, že najhoršie na tom boli teplárne, kde je Fond národného majetku jediným akcionárom.

Z nich absolútne odignorovala zákon Trnavská teplárenská, ktorá nezverejňovala svoje zmluvy podľa infozákona. Súčasný riaditeľ spoločnosti Martin Kovačovič však tvrdí, že je to výsledkom predcházajúceho vedenia na čele s nominantom Most-Híd Branislavom Vosátkom. 

Od začiatku tohto roka Trnavská teplárenská už zmluvy zverejňuje a Kovačovič prisľúbil aj nápravu za vlaňajšok. V neposlednom rade TIS zistila, že niektoré teplárne zverejňujú svoje údaje s niekoľko mesačným oneskorením, prípadne robia chyby pri osobných údajoch, keď uverejňujú napríklad aj celé rodné mena.

Naopak, najlepšie v hodnotení dopadli Plemenárske služby a Vodohospodárska výstavba spolu s Dopravným podnikom mesta Košice.

 Rebríček kvality zverejňovania zmlúv v štátnych firmách za rok 2013
Poradie Firma Hodnotenie
1. Plemenárske služby SR 78,9
2. Vodohospodárska výstavba 69,8
3. Dopravný podnik mesta Košice 66,7
4. Slovenský vodohospodársky podnik 65,7
5. Slovenská záručná a rozvojová banka 65,6
...
26. Vojenský opravárenský podnik Trenčín 19,6
27. Národná diaľničná spoločnosť 18,6
28. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť 16,5
29. Zvolenská teplárenská spoločnosť 4,6
30. Trnavská teplárenská spoločnosť 0
Zdroj: TIS
Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.