Menu Zavrieť

Kto je s kým rodina na našich súdoch

Keď pred tromi rokmi  bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská ohlasovala zmeny v súdnictve, jedným z jej hlavných cieľov bolo bojovať  proti rodinkárstvu.  „Justícia klonuje sama sebaNehovorím, že deti právnikov a sudcov sú horšie. Ale právnické gény nie sú dedičné. Nie je to fér voči ostatným uchádzačom. Súd nie je súkromná právnická prax,“ povedala.

Branislav Harabin, vyšší súdny úradník na bratislavskom krajskom súde a syn predsedu Najvyššieho súdu, problém rodinkárstva v justícii nevidí. „Toto je trápna populistická téma hŕstky politikov, ktorí nevedia riešiť ťažkú sociálnu situáciu občanov a navyše reálnu prácu v súdnictve nepoznajú… Rozhodne odmietam akúkoľvek diskrimináciu kohokoľvek len preto, že jeho rodič je sudca.“

Rozsah rodinných vzťahov na súdoch nebol jasný, kým ex-ministerka Žitňanská nezaviedla povinnosť pre sudcov deklarovať mená blízkych osôb v justícii v ich majetkových priznaniach. Vďaka nášmu novému portálu Otvorenesudy.sk sú dáta konečne prístupné aj v tabuľkovej forme – a dá sa z nich teda vyčítať, ako to s rodinami na súdoch vlastne je.

Každý piaty

Zo sudcovských priznaní za minulý rok vyplýva, že z 1383 aktívnych sudcov, ktorí minulý rok podali majetkové priznanie, má blízky rodinný vzťah k inému sudcovi či zamestnancovi na súdoch 277 z nich, čiže každý piaty. Len sedem zo 64 slovenských súdov (teda okresných, krajských, Najvyššieho a Špeciálneho) nemá v zamestnaní ani jedného sudcu, ktorý by mal aspoň jedného blízkeho niekde v justícii. Ide o súdy v Leviciach, Veľkom Krtíši, Revúcej, Komárne, Ružomberku, v Malackách a v Senici, teda o relatívne malé súdy.

Blízke osoby sa nahlasujú v každoročných majetkových priznaniach. Sudcovia majú uviesť osoby, ktoré sú sudcami, zamestnancami súdov alebo ministerstva či organizácií v pôsobnosti ministerstva (napr. aj väznice). Za blízku osobu sa považujú príbuzní v priamom rade (rodičia, deti, vnúčatá) ako aj súrodenec či manžel. Respektíve osoby, ktoré sú v podobne blízkom vzťahu. Sudcovia vo výkazoch ale nemusia konkrétne uviesť, aký presne vzťah príbuznosti to je.

Z deklarovaných 276 rodinných vzťahov ide v 55 percentách prípadov o vzťah k ďalšiemu sudcovi. Ďalšia pätina vzťahov sa týka vyšších súdnych úradníkov. Zvyšok sú najmä vzťahy k administratívnych pozíciám ako sú asistenti či súdni tajomníci.

Porovnávanie dát zo sudcovských priznaní poukazuje aj na logické rozpory. Košická krajská sudkyňa Slávka Maruščáková priznala Iva Maruščáka zo svidníckeho súdu ako svoju blízku osobu, on ju ale nie. Podobne sudca z Popradu Peter Koman vo výkaze priznal Bohuslava Toporcera zo súdu v Starej Ľubovni, ten ho ale za blízkeho neoznačil. Je preto pravdepodobné, že počet príbuzenstiev je ešte o niečo vyšší, ako ukazujú oficiálne údaje. Poukazuje to aj na slabú kontrolu Súdnou radou, ktorá dáta prijíma a zverejňuje.

Vyhodňare šebe žiju jak jedna rodzina

Ako ukazuje interaktívna infografika (kliknutie na značku súdu vám ukáže prepojenia a mená rodinných blízkych), celkovo je vzhľadom na počet a veľkosť súdov najviac rodinných prepojení na východe Slovenska. Nenájdete tam jediný súd, ktorý by nemal aspoň jedného zamestnanca s ďalším blízkym v súdnictve. Rekordérom je košický krajský súd, kde zo 67 sudcov má blízku rodinu na súdoch na východe Slovenska 22 sudcov. Trinásť z nich má príbuzných priamo na ich pracovisku.

http://sudy.transparency.sk/

Sám predseda krajského súdu Imrich Volkai má na súde ženu (radca) i nevestu (vyšší súdny úradník), jeho dcéra a jej manžel sú zase sudcami na košických okresných súdoch (a Volkaiov syn pracoval u otca do roku 2011, kedy ho Dobroslav Trnka vymenoval za okresného prokurátora). Sudcovia z košického krajského súdu majú zároveň rodinne blízkych na všetkých troch okresných košických súdoch, na krajskom i okresnom súde v Prešove a tiež na okresných súdoch v Svidníku a Michalovciach. Sudca Imrich Volkai bol sudcami aj s odporúčaním Štefana Harabina zvolený za člena Súdnej rady, najvyššieho sudcovského orgánu, v júni minulého roka.

Vzťahy naďalej

Mimochodom, poslednú várku nových sudcov vymenoval prezident práve pred mesiacom. Z osemnástich nových sudcov sú minimálne štyria, ktorí už majú blízkych príbuzných za sudcov. Jeannette Hajdinová nastúpila na okresný súd Bratislava 1 (jej príbuzná Mária Hajdinová robí sudkyňu na kraji v Bratislave), Silvia Kysucká v Považskej Bystrici (príbuzný Libor Kysucký je sudcom na tamojšom súde), Marek Bujňák v Prešove (príbuzný Štefan Bujňák je predsedom súdu vo Svidníku) a Anna Monoková začala súdiť vo Vranove (Vladimír Monok je sudcom v Prešove).

Zdá sa, že na dedičnosť právnických génov na východe by sa mohli pozrieť aj nejaké kapacity na genetiku zo zahraničia.

Gabriel Šípoš a Samuel Spáč

P.S. Pozrite si príbuzenské vzťahy sudcov aj vo vašom okolí na interaktívnej mape Slovenska.

Ak sa Vám článok páčil a chcete, aby sme prácu súdov naďalej dôkladne sledovali, zvážte podporu nášho projektu Otvorené súdy. Ďakujeme!

pošli na vybrali.sme.sk

Podporte náš boj proti korupcii