Politici budú musieť svoj majetok viac odkryť

Dopátrať sa, aký skutočný majetok politici vlastnia, je takmer nemožné. Ak nie sú ochotní sami informovať, zákon ich nedonúti. Povinnosť podávať majetkové priznanie síce majú, ale stačí, keď v ňom uvedú, že vlastnia dom, auto či pozemok. Bez udania jeho konkrétnej hodnoty.

22.02.2013 20:00 , aktualizované: 23.02.2013 15:00
hypotéka, stavebné, sporenie, úver, daň,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (37)

Nemusia prezradiť ani to, kto im prenajíma či požičiava luxusné autá, jachty alebo platí lety súkromnými lietadlami a za akú protislužbu. To by sa malo zmeniť.

Zástupcovia všetkých parlamentných strán v komisii pre zmenu zákona o konflikte záujmov sa zhodli, že priznania by sa mali spresniť. Majetkové priznania politikov budú presnejšie a podrobnejšie a budú sa týkať aj ich rodinných príslušníkov. Po novom by mali verejní funkcionári deklarovať vo svojich každoročne odovzdávaných majetkových priznaniach všetky svoje príjmy aj všetok svoj majetok.

PIANO

Prečítajte si glosu Mariána Repu Majetok v hmle.

Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Takže v priznaniach, ktoré zverejnia v roku 2014, by sa už verejnosť mohla dozvedieť, či majetok, ktorý politik nadobudol, pochádza len z jeho legálnych príjmov. V kolónke hnuteľný či nehnuteľný majetok už nebude stačiť napísať dom, ale bude nutné uviesť aj konkrétne, že vlastní vilu v Záhorskej Bystrici aj s jej rozlohou, na akej parcele stojí, aby bola jej hodnota kontrolovateľná. Politici budú po novom zverejňovať aj luxusné autá či jachty, ktoré im niekto požičiava.

„Majetok musí byť konkrétne špecifikovaný,“ hovorí predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý z SDKÚ, ktorý novelu zákona pripravuje. Zároveň má tiež rozšíriť okruh verejných funkcionárov, ktorí budú zo zákona podávať majetkové priznania.

Pokuty za každé porušenie zákona

Právnik a externý spolupracovník Transparency International Slovensko Vladimír Pirošík si myslí, že zmeny budú krokom vpred a povedú k prehĺbeniu práva verejnosti na informácie. Je však presvedčený, že dôkladnosť vypĺňania majetkových priznaní je najmä otázkou politickej kultúry. „Pre politikov stále existuje možnosť deklarovať ho v záujme transparentnosti detailnejšie,“ hovorí Pirošík. Pochybnosti podľa neho vyvoláva fakt, že platný zákon má pri jeho porušení slabú vymožiteľnosť a umožňuje, že politici kontrolujú sami seba.

Aj tu by malo prísť k zmene. Pokuty by sa po novom mali udeľovať za každé porušenie zákona. Zatiaľ stále platí, že ak verejný funkcionár napríklad zabudol v priznaní uviesť funkcie, ktoré zastával, nemožno ho akýmkoľvek spôsobom sankcionovať. Niektoré zmeny nie sú ešte úplne dohodnuté a Beblavý hovorí, že pôjdu v dvoch alternatívach. Ide napríklad o to, či sa má v priznaniach uvádzať aj finančná hodnota majetku. Nie je totiž jasné, či má ísť o kúpnu alebo trhovú cenu majetku a či odhad má byť od znalca.

Medzi najbohatších politikov patria členovia Smeru Robert Kaliňák a Ján Počiatek. Počiatek okrem platu poslanca zarobil takmer 900-tisíc eur, Kaliňák si predajom akcií rozšíril majetok o viac ako 330-tisíc eur. Patrí k nim aj šéf kresťanských demokratov Ján Figeľ. Tomu okrem platu ministra 51-tisíc eur pribudlo na konte aj 120-tisíc eur za pôsobenie vo funkcii eurokomisára. Slušne si privyrobili aj poslanci Gábor Gál z Mostu-Híd, ktorý mal okrem poslaneckého platu ešte advokátsky príjem 90-tisíc eur, a Miroslav Beblavý z SDKÚ s ďalším príjmom 71-tisíc eur. Pokiaľ ide o najbohatších politikov, tí nebudú musieť ani po zmenách z inej ako z verejnej funkcie podrobnejšie zverejňovať svoje príjmy.

Rozhodnutia by mal skúmať Ústavný súd

Zúžiť by sa malo tiež blokovanie podnetov na porušenie zákona politikmi z parlamentného výboru, ktorý porušenia zákona preveruje. Dnes stačí na zrušenie akéhokoľvek podnetu, aby zaň nehlasovala väčšina vo výbore pre nezlučiteľnosť funkcií a nemusí to ani zdôvodniť. Rozhodnutia výboru preskúmava Ústavný súd, ktorý však má len možnosť rozhodnutie potvrdiť alebo zrušiť. Kauzu nemôže vrátiť na nové prerokovanie. „Ak Ústavný súd zruší rozhodnutie pre formálnu chybu, nejde to opraviť. Navrhujeme, aby Ústavný súd mohol veci vracať aj na nové rozhodnutie,“ tvrdí Beblavý. Zároveň by sa na Ústavný súd mohla obrátiť aj menšina poslancov s odvolaním proti nekonaniu výboru. Podľa Beblavého sa Ústavný súd nemusí obávať zahltenia množstvom podaní, pretože takých je za rok nízky počet.

Zákon však nebude riešiť udeľovanie dotácií či štátnych zákaziek firmám politikov. Platný zákon hovorí, že verejní činitelia musia previesť vedenie spoločnosti na niekoho iného, legislatíva však nezakazuje prideľovanie štátnych dotácií či zákaziek firmám, v ktorých politici vlastnia majetkové podiely. Tu aj mimovládky, ktorým to najviac prekážalo, nakoniec usúdili, že plošne zakázať takýmto firmám účasť vo verejných súťažiach by nebolo vhodné.

Zmeny bude teraz posudzovať poslanecké grémium a novelou by sa mohol parlament zaoberať už v máji. Na jej schválenie treba ústavnú väčšinu, ruky za sprísnenie zákona sú ochotní zdvihnúť aj vládni poslanci. Komisiu, ktorá zmeny pripravuje, vedie Beblavý ako predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Zastúpenie v nej majú všetky parlamentné strany.

Čo sa má zmeniť v majetkových priznaniach

  • mali by byť presnejšie, namiesto auto – Audi A6 rok výroby 2012, namiesto dom – 6-izbová vila s rozlohou 600 metrov štvorcových aj s presne identifikovateľnou parcelou
  • verejní činitelia budú musieť odovzdať aj priznania ich najbližšej rodiny – manželiek a detí. Tie sa zverejňovať nebudú
  • rozšíri sa zoznam funkcionárov, ktorí priznania podávajú – napríklad o policajného prezidenta či šéfa finančného riaditeľstva
  • priznať budú musieť aj požičaný majetok
  • pokuty by sa mali udeľovať za každé porušenie zákona
  • zúžiť by sa malo blokovanie podnetov na porušenie zákona politikmi z parlamentného výboru, ktorý porušenia zákona preveruje
  • Ústavný súd by mohol veci vracať aj na nové rozhodnutie. Dnes má len možnosť rozhodnutie výboru potvrdiť, alebo zrušiť

(vv)

© Autorské práva vyhradené

37 debata chyba