Vláda

Transparency International Slovensko pravidelne hodnotí kroky vlád v oblasti boja proti korupcii.

Vo februári 2012 TIS zverejnila hodnotenie vlády Ivety Radičovej a Národnej rady SR v oblasti boja proti korupcii. Najlepším zákonom v boji proti korupcii počas tejto vlády sa stala novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá zaviedla zverejňovanie rozhodnutí súdov na internete, verejné výberové konania na sudcov a podrobnejšie majetkové priznania pre sudcov. Vyplýva to z rebríčka Transparency International Slovensko na základe názoru trinástich pozvaných expertov, ktorí posudzovali dvadsať protikorupčných zákonov predložených do parlamentu v tomto volebnom období.

TIS taktiež zostavila rebríček poslancov, v ktorom hodnotila ich hlasovanie za protikorupčné opatrenia. Najaktívnejšie hlasoval poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Za ním nasledujú poslanci Kamil Krnáč (SaS), Jana Žitňanská (KDH).

Najaktívnejšie za protikorupčné opatrenia hlasoval poslanecký klub KDH, následne poslanecký klub SDKÚ-DS a Mostu-Híd.

Hodnotiteľmi zákonov bolo 13 expertov na protikorupčnú oblasť: Gabriel Šípoš (riaditeľ Transparency), advokáti Tomáš Kamenec, Pavel Nechala (Transparency) a Vladimír Pirošík (Transaprency), politológ Ivan Rončák (Transaprency), profesor Juraj Nemec (Univerzita Mateja Bela), riaditeľ SGI Ctibor Košťál, Vladimír Špánik (predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska), Richard Drutarovský, analytik, mediátor a poslanec mestského zastupiteľstva v Prešove, Dušan Zachar (analytik INEKO),  Ľuba Vávrová (Centrum rozvoja samospráv) Ľubomír Plai (expert na štátnu správu) a Jíří Vlach (Transparency).

Podrobné informácie o tomto hodnotení nájdete v tlačovej správe, ktorá obsahuje aj detailný popis metodiky (príloha č. 3). Súbor s pokladovými tabuľkami je dostupný na adrese http://bit.ly/Hodnotenie2012 (xls).

Podľa posledného prieskumu verejnej mienky TIS (FOCUS pre TIS, 2012) si viac ako dve tretiny obyvateľov SR (67%) si myslia, že súčasná vláda nemá záujem riešiť problém úplatkárstva. O nezáujme vlády venovať sa tejto otázke je skôr presvedčených 40% a rozhodne je presvedčených až 27% respondentov. Takéto hodnotenie súčasnej /Radičovej/ vlády je o niečo horšie oproti hodnoteniu Ficovej vlády z prieskumu v r.2009 (z 60% na 67% – či je nárast o 7%), resp. hodnoteniu Dzurindovej vlády z r.2004 a z r.1999 (nárast o 7%, resp. nárast o 18%).

Súvisiace projekty:

Hodnotenia činnosti verejného sektora a odporúčania

TIS pravidelne hodnotí aktivity verejného sektora a prichádza s návrhmi a odporučeniami na zníženie korupcie a zvýšenie transparentnosti:

Výsledok: Osem politických strán sa zaviazalo do roka sprísniť pravidlá financovania politikov.


Print Friendly