Transparency a Kiska spúšťajú projekt proti korupcii v zdravotníctve

Transparency International Slovensko v spolupráci s Andrejom Kiskom spustili 29.októbra 2013 projekt zameraný na znižovanie korupcie v zdravotníctve pod názvom „Stop úplatkom v zdravotníctve“. Nahlasovanie korupcie na stránke www.stopuplatkom.sk bude jednoduché, úplne anonymné a s odborným poradenstvom, ako v konkrétnej situácii postupovať. 

Podľa prieskumu agentúry Focus z januára 2013, si lekári vyžiadali úplatok až od takmer 100 000 ľudí. Vyžiadaný úplatok je úplatok, ktorý si lekár od pacienta vynútil. Bez úplatku by pacienta nevyšetril alebo neoperoval. Z výsledkov prieskumu tiež vyplýva, že až 500 000 ľudí dalo v posledných troch rokoch aspoň raz úplatok pracovníkovi v zdravotníctve. Slováci tak minuli v tomto období na úplatkoch viac ako 50 miliónov eur.

Korupcia v zdravotníctve dosahuje extrémne rozmery, ale oznamovanie trestných činov a poukazovanie na nekalé praktiky je výrazne ovplyvnené neochotou občanov aktívne v týchto prípadoch participovať. Až 50% ľudí nenahlási úplatok pretože nedôverujú polícii, ani súdnictvu, že daný prípad vyšetria. Ďalších 30% sa bojí,  že lekára – úplatkára, ktorého pomôžu odhaliť ešte budú potrebovať. V súčasnosti pritom ľudia nemajú pocit, že existuje niekto, kto by stál na ich strane.

Transparency International Slovensko (TIS) preto v spolupráci s Andrejom Kiskom vytvorila projekt boja proti úplatkom v zdravotníctve, ktorý ľuďom nahlasajúcim korupciu poskytne ľudskú a právnu ochranu a zároveň v prípade potreby aj náhradnú lekársku starostlivosť.

Občania získavajú jednoduchý spôsob ako aktívne prispieť k zlepšovaniu slovenského zdravotníctva prostredníctvom odhaľovania korupcie a naši právnici im budú aktívne pomáhať dotiahnuť veci do konca,“ povedal Pavel Nechala, právnik TIS.

Cieľom projektu Stop úplatkom je v priebehu troch rokov znížiť vyžiadané úplatky od lekárov – úplatkárov až o 30%.

Kedysi boli aspoň tie najťažšie diagnózy pre lekárov úplatkárov tabu. Zdá sa, že dnes už aj táto hranica padla. Chcem v tejto krajine niečo zmeniť a preto som sa rozhodol podporiť projekt Stop úplatkom v zdravotníctve. Nie je nič horšie ako zarábať na chorých, ktorí sú odkázaní na pomoc. Mrzí ma, že o korupcii v zdravotníctve sa veľa rozpráva, ale veľmi málo sa robí. Verím, že tento projekt veľa zmení,“ povedal partner projektu Andrej Kiska.

Print Friendly