Menu Zavrieť

Slovensko je vo vnímaní korupcie piatou najhoršou krajinou EÚ

Politici by sa mali vo volebnej kampani viac venovať protikorupčným opatreniam

Podľa najnovšieho vydania svetového rebríčka vnímania korupcie Transparency International skončilo Slovensko na 66.mieste zo 183 hodnotených krajín. Je to piate najhoršie umiestnenie z krajín Európskej únie, kde horšie skončili Taliansko, Rumunsko, Grécko a Bulharsko. Podľa rebríčka, ktorý reflektuje prácu vlád z roku 2010, je z krajín V4 najlepšie Poľsko (41.miesto), potom Maďarsko (54.) a Česká republika (57.). Celkovo najčistejšími krajinami sú podľa rebríčka Nový Zéland, Dánsko a Fínsko. Naopak, najskorumpovanejšími sú Severná Kórea a Somálsko.

Kvôli zmenám v konštrukcii indexu oproti minulému roku (40% slovenského skóre tvoria nové indikátory) nie sú výsledky Slovenska  porovnateľné s rebríčkom z predošlého roka. Poradie na chvoste krajín V4 ako aj EÚ však vysiela pred nadchádzajúcou volebnou kampaňou signál politickým stranám, aby brali boj proti korupcii ako významný faktor pri určovaní nominácií na kandidačné listiny, ako aj pri príprave svojich volebných programov.

Rebríček vnímania korupcie Transparency International je najcitovanejším indexom transparentnosti na svete. Veľmi často je používaný globálnymi firmami pri zvažovaní ich nových investícií, ale aj pri formovaní zahraničných vzťahov medzi krajinami. Samotný národný program reforiem schválený za vlády Ivety Radičovej používa tento rebríček ako jeden z dvoch ukazovateľov úspešnosti práce vlády.


Ako sa zostavuje rebríček

Index vnímania korupcie (Corruption Perceptions Index, CPI) je počítaný centrálou Transparency International v Berlíne. V prípade Slovenska index zahŕňa údaje z 10 prieskumov od siedmich inštitúcií (Svetové ekonomické fórum WEF, Freedom House, The Economist Intelligence Unit, Inštitút pre rozvoj manažmentu IMD, Bertelsmannova nadácia a analytické agentúry IHS Global Insight a Political Risk Services) uskutočnených v priebehu rokov 2010-11. Najviac Index zodpovedá stavu krajiny z jesene roku 2010. Prieskumy boli robené medzi domácimi i zahraničnými podnikateľmi a analytikmi. Týkali sa len korupcie vo verejnom sektore. V najnovšom rebríčku bolo hodnotených o päť krajín viac ako v minulom roku.


Gabriel Šípoš

Riaditeľ Transparency International Slovensko

##


Všetky relevantné informácie súvisiace s Indexom vnímania korupcie (grafické materiály, detailné výsledky a metodológiu) nájdete na stránkach Transparency International – http://cpi.transparency.org/cpi2011/

Kontakty pre novinárov:

TI Slovensko: Gabriel Šípoš – (+421-2) 5341 7207, sipos@transparency.sk

TI Berlín: Thomas Coombes – +49 30 34 38 20 662, press@transparency.org


Prílohy

Rebríček CPI 2011