Menu Zavrieť

Na Slovensku sa korupcia trestá len výnimočne: Polovica udelených trestov je za úplatky do 20 eur

Korupcia je na Slovensku takmer beztrestná. Za rok súdy potrestajú páchateľov za úplatky v priemere za 120 tisíc eur, hoci odhady o ich výskyte na Slovensku sú tisícnásobne vyššie. Vyplýva to z analýzy Transparency International Slovensko, ktorá skúmala rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu vo veciach korupcie za roky 2012 až 2014 vyplýva, že ročne sa odhalí korupcia len za 120 tisíc eur.

Až 48 % zo všetkých úplatkov, ktoré sa dostali pred súd boli úplatky nižšie ako 20 eur. Úplatky vyššie ako 100 eur tvoria len približne štvrtinu zo tých, o ktorých súd rozhodoval. Len 5% zo skúmaných rozhodnutí sa týkalo závažnej korupcie v súvislosti s verejnými obstarávaniami, eurofondami či voľbami. Najviac sa podpláca v konaní pred úradmi za potvrdenia o pracovnej neschopnosti a za neriešenie priestupkov.

S akými dôkazmi súd pracoval však verejnosť väčšinou nevidí. Až tri štvrtiny z rozhodnutí o trestoch za korupciu odôvodnenie neobsahujú.Sú totiž ukončené tzv. dohodou o vine a treste medzi prokurátorom a obžalovaným, resp. trestným rozkazom. Práve úloha prokuratúry je tak  v celom procese odhaľovania korupcie rozhodujúca.

Štátni funkcionári či zamestnanci sú súdmi oslobodzovaní spod obžaloby korupcie štyrikrát častejšie ako bežní občania.Súvisí to s faktom, že súdy udeľujú tresty za podplácania ďaleko častejšie ako za prijímanie úplatkov.

Výšku udeleného trestu ovplyvňuje skôr priznanie páchateľa ako celospoločenská významnosť kauzy.Viac nepodmienečných trestov padlo zapár eurové úplatky ako za korupciu v súvislosti s tendrami.

Kľúčovými miestami pre efektívnejšie odhaľovanie korupcie sú polícia a prokuratúra. Na ich čele by mali byť ľudia, ktorí majú výsledky aj morálny kredit v boji proti korupcii. Pri dohodách o vine a treste by mali byť zverejňované podrobnosti o dôkazoch. A v neposlednom rade by mal parlament prijať funkčný zákon o majetkových priznaniach verejných funkcionároch, ako aj zákon o ochrane ľudí, ktorí korupciu polícii nahlásia.

 

Samuel Spáč, Katarína Hukelová a Gabriel Šípoš

Transparency International Slovensko

 

Prezentácia z tlačovej konferencie je dostupná tu.

Analýza bola finančne podporená Fondom pre transparentné Slovensko Nadácie PONTIS.

Nadacia Pontis_Logo

OS tlacovka 1 OS tlacovka 2
OS tlacovka 3 OS tlacovka 4